New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Panel Material | Aluminium |
| Size | 6 inch |
| Material | ALUMINIUM |
| Louver Type | Fin Louver |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Size (feet) | 12 X 6 |
| Finish | Anodized |
| Blade Width | 25 mm |
| Application | Exterior Facade |
| Operation | Fixed / Stationary |
| Application Area | Roof Screen, Door, Boundary Wall |
| Blade Orientation | Vertical |
| Thickness | 0.5mm - 2mm |
| Color | Gray |
| Design | 3D Wall Panel |
| Core Filling | ALUMINIUM |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Commercial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 250 Square Feet
Product Brochure
| Profile Shape | Corner Profile |
| Size | 6 inch |
| Material | Aluminum |
| Cross-Section (WxH) | 70 mm |
| Louver Type | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Length | 3.65 m (12 ft) |
| Application | Building Elevation |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Operation | Fixed / Stationary |
| Blade Orientation | Horizontal |
| Open Style | Hinged |
| Coatings | POWDER COATING |
| Brand | RAC |
| Country of Origin | Made in India |
To meet the precise requirement of the clients, we are providing a wide gamut of Aluminium Plain Tee We Prefer only bulk requirement .
Get best price for Aluminum Louver Panel
Additional Information:
View Complete details