New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Number of Tracks | 3 Track |
| Height | 84 Inch |
| Frame Color | Black |
| Opening Pattern | Sliding |
| Door Type | Bathroom Door |
| Frame Material | Aluminium |
| Door Height | 2100 mm (7 ft) |
| Glass Type | Single Toughened |
| Door Width | 900 mm (3 ft) |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Infill Material | Glass |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Door | Double Door |
| Thickness | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Number of Tracks | 3 Track |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Color | Black |
| Usage/Application | Office |
| Door Type | Standard Sliding |
| Door Location | Interior |
| Glass Type | Single Toughened |
| Sliding Door Type | Folding Doors |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Max Sash Weight | 300 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Profile Series | 18 Gauge |
| Material | aluminium |
| Height | 8 Feet |
| Alloy Grade | 6063 |
| Door Type | Casement Door |
| Color | grey |
| Style | Rectangular |
| Finish | Powder Coated |
| Door Size | 2100x900 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade Of Material | a |
| Usage/Application | multi purpose |
| Dimension/Size | acc to need |
| Open Style | Sliding |
View Complete details
Product Brochure
| Door Type | Double Hinged |
| Profile Thickness | 1.0 mm |
| Infilling | Glass |
| Frame Material | Aluminium |
| Usage/Application | Commercial |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Suitable For | Commercial, Hospital, Residential, Hotel, Industrial, Institution |
| Type Of Door | Single |
| Thickness | 25 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Handle |
| Grade | 6063 |
| Finish | Powder Coated |
| Door Type | Aluminium Door |
| Door Thickness | 30–35 mm |
| Application | Main Door |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Karshni Extrusion Private Limited |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 25 mm |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details