New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 300 Kilogram
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Size (WxH) | 40x40 mm |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Shape | T-Profile |
| Thickness | 1.2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Alloy Grade | 6063 |
| Design | NEW |
| Length | 3 m (10 ft), 15 FEET |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Brand | RAC |
| Finish | Anodized |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
We are the renoun supplir for Aluminium Channel Profiles having best quaility of material .
We Prefer only bulk requirement.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Shape | U Channel |
| Profile Shape | U-Channel |
| Size (WxH) | 50x25 mm |
| Cross-Section (WxH) | 70 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Material | Aluminium |
| Alloy Grade | 6063 |
| Length | 6 Meter |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Brand | local |
| Is It Anodized | Anodized |
| Surface Treatment | Anodized |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Type | Frame Profile |
| Profile Width | 68 mm |
| Shape | G-Profile |
| Finish / Color | Matt Black |
| Finish | MILL |
| Usage/Application | Industrial |
| Compatible Panel Thickness | 6 mm |
| Design | P C |
| Glass Thickness | 10 MM |
| Position | Interior |
| Style | 12 FEET |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | ALUMINIUM |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Wall Thickness | 0.8 mm |
| Length | 3 m |
| Color | Gray |
| Design | Plain |
| Alloy Grade | 6063 |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Temper | T6 |
| Finish | Glossy |
| Brand | RAC |
| Suitable For | Balcony |
| Shape | Vertical |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Profile Type | U Profile |
| Material | Aluminium |
| Profile Material | Aluminium |
| Service Location | DELHI |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Profile Finish | Wood Finish |
| Length | 4 m |
| Usage | Partition |
| Size | 10 X 8 |
| Color | ANY (BLACK ) |
| Usage/Application | OFFICE PARTION |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Profile Type | G-Profile Handle |
| Cross-Section (WxH) | 45 mm |
| Finish | Matt Black |
| Width | 45 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Glass / Panel Thickness | 5 mm |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe |
Additional Information:
View Complete details