New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Size | 12 feet x 5 inch |
| T-Slot Size | 1.2 mm |
| Cross-Section (WxH) | 25 mm |
| Shape | T Slot Profile |
| Alloy Grade | 6063 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Design | Indian |
| Profile Shape | Flat Bar |
| Length | 12 Feet |
| Position | Exterior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 120 sq ft
Product Brochure
| Size | 9 X 7 Feet |
| Profile Shape | U-Channel |
| Gate Type | Sliding |
| Louver Type | Linear / Box |
| Cross-Section (WxH) | 70 mm |
| Design | Louvered |
| Material | Stainless Steel |
| Open Style | Sliding |
| Application | Exterior Facade |
| Width | 3000 mm (10 ft) |
| Usage/Application | Office |
| Length | 3.65 m (12 ft) |
| Operation | Fixed / Stationary |
| Height | 3600 MM |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Operating Style | Manual |
| Blade Orientation | Horizontal |
| Finish | Powder Coated Black |
| Surface Finishing | Color coating |
| Material Grade | 6063 t6 |
| Weight | 3 to 6 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Section Type | Window Section |
| Profile Shape | T-Slot |
| Alloy Grade | 6063 |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Shape | Flat Bar |
| Material | Aluminium |
| Temper | T6 |
| Height | 2 Inch |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Section Size | 19 mm (3/4 in) |
| Length | 15 Feet |
| Grade | 2000 Series |
| Sheet Brand | RAC |
| Sheet Thickness | 2 to 3 mm |
| Width | 4 Inch |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Section Type | Door Section |
| System | Sliding Window/Door |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Alloy Grade | 6063 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Height | 6 Feet |
| Finish | Anodized |
| Length | 3.65 m (12 ft) |
| Shape | window profile |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Temper | T6 |
| Section Size | 40 mm |
| Max Sash Height | 16 feet |
| Max Sash Area | 40 mm |
| Aluminium Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Max Sash Weight | 40 ,mm |
| Max Sash Width | 400,m |
| Sight Line | 16 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | Handle Profile |
| Material | Aluminum |
| Size | 6 inch |
| Cross-Section (WxH) | 25 mm |
| Louver Type | Stationary |
| Finish | Wooden Finish |
| Length | 3.65 m (12 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Operation | Fixed / Stationary |
| Blade Orientation | Horizontal |
| Application | Building Elevation |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Size | 40x40 mm |
| T-Slot Size | 8 mm |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Shape | T Slot Profile |
| Alloy Grade | 6063 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated Black |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Profile Shape | T-Slot |
| Length | 12 Feet |
| Position | Exterior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Weight | 12 feet |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Window Type | Sliding |
| Alloy Grade | 6063 |
| Profile Series | 100*20 |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Interior and exterior |
| Profile Width | 100 MM |
| Glazing Thickness | 8–12 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Color | Powder Coated |
| Thickness | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Polished | Powder coated |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Balcony |
| System Type | Profile Base |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Usage/Application | Home |
| Position | Balcony |
| Design | Cable |
| Material | Aluminium |
| Railing System Type | Bracket System |
| Dimensions | 50x50 mm (2x2 inch) |
| Material Grade | 6063 |
| Height | 3 feet |
| Glass Thickness | 12mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Partition Type | Full Height |
| Aluminium Grade | 6063 |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Material | 6063 t 6 indian |
| Type Of Location | Commercial |
| Service Location/City | Delhi Ncr |
| Partition Height | 2401-3000 mm |
| Partition Thickness | 35 mm |
| Glass Type | Clear Float |
| Open Style | Hinged |
| Standard Panel Dimensions | 8*8 |
| Usage/Application | 8*8 |
| Panel Thickness | 10 mm glass |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 230 Kg
Product Brochure
| Section Type | Window Section |
| Alloy Grade | 6063 |
| Finish | Powder Coated |
| Shape | Flat Bar |
| Temper | T6 |
| Section Size | 38 mm (1.5 in) |
| Brand | RAC Extrusion |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial, Furniture, Exhibition Stall, Signage, Solar Panel Frame, Automotive, Heat Sink, Architectural |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
View Complete details
Product Brochure
| System Type | Unitized System |
| Frame Material | Aluminium |
| Glass Type | Toughened |
| Insulation | Acoustic |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Aluminium |
| Brand | kepl |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | strong |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Material | Aluminium |
| Brand | rac |
| Seal Type | PVC |
| Type Of Door | Hinged |
| Thickness | 3mm |
| Length | 20 MM |
| Width | 80 ,MM |
| Usage/Application | outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| ax | 700 |
Additional Information:
View Complete details