New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 300 Feet
Product Brochure
| Application | Balcony |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Railing System Type | Bracket System |
| Dimensions | 100x50 mm |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | Aluminium |
| Position | Balcony |
| Color | We offer every possible colours with best prices. |
| Height | In feet |
| Glass Thickness | 12 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Application | Balcony |
| Thickness | 12 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Usage/Application | Anywhere you wish to. |
| Design | Panel |
| Material | Aluminium |
| Railing System Type | Continuous Profile |
| Frame Material | Aluminium |
| Position | Balcony |
| Color | We offer every possible colours with best prices. |
| Glass Thickness | 12 mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Cross-Section (WxH) | 17 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Glass Railing |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 12 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Feet
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Application | Balcony |
| Cross-Section (WxH) | 70 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Design | Bar |
| Material | Aluminium |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Railing System Type | Bracket System |
| Length | 15 Feet |
| Dimensions | 40x40 mm (1.5x1.5 inch) |
| Usage/Application | balcony |
| Color | wood |
| Brand | RAC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details