New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Profile Size | 40x40 mm |
| T-Slot Size | 8 mm |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Shape | T-Profile |
| Alloy Grade | 6063 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated Black |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Profile Shape | T-Slot |
| Length | 15 Feet, 40X40 20X20 30X30 80X40 ECT |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Material Grade | 6063 T6 |
We Prefer only bulk requirement.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Partition Design | Full Glass |
| Profile Shape | Flat Bar |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Partition Type | Slim Profile |
| Thickness | 40 mm (1.5 inch) |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Powder Coated Black |
| Design | powder coating |
| Size | 25x45,26x45,,16x45 ,18x45, 3.65 m (12 ft) |
| Frame Color | Black |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Infill Material | Glass |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Position | Exterior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Glass Type | Toughened |
| Surface Finish | Matt |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Profile Type | Frame Profile |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Shape | Square |
| Finish | Black Matt |
| Size | 12X6, 3.65 m (12 ft) |
| Origin | Indian |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Usage/Application | USING FOR MAIN DOOR |
| Design | ANY DESING |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Material | 6063 T 6 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Profile Type | T-Slot Industrial Profile |
| Section Type | Door Section |
| System | Casement Window/Door |
| Cross-Section (WxH) | 20x20 mm |
| Size | 50 mm |
| Surface Finish | Anodized |
| Alloy Grade | 6063 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Type | Door |
| Finish | Anodized |
| Shape | Flat |
| Material | Aluminium |
| Origin | Indian |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Temper | T6 |
| Section Size | 27 mm |
| Open Style | Hinged |
| Usage/Application | WINDOW |
| Is It Anodized | Non Anodized |
| Surface Finishing | Finished |
| Alloy | With Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 Feet |
| Grade | 2000 Series |
| Sheet Brand | RAC |
| Sheet Thickness | 2 to 3 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 sq ft
Product Brochure
| Section Type | Window Section |
| Series / Profile Thickness | 50 mm |
| Profile Shape | Shutter Profile |
| Cross-Section (WxH) | 50 mm |
| Window Type | Side Hung |
| Alloy Grade | 6063 |
| Profile Series | 50 Series |
| Finish | Powder Coated |
| Thickness | 1.2 mm |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Height | 6 Feet |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Profile Width | 20 mm |
| Shape | T-Section |
| Glass Type | Single Toughened |
| Glazing Thickness | 4–6 mm |
| Section Series | Domal Series |
| Number of Shutters | Double Shutter |
| Color | Black |
| Section Size | 25 mm (1 in) |
| Profile Type | Sliding Window Section |
| Temper | T6 |
| Brand | Generic / Local Make |
| Length | 16 ft (4.88 m) |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 sq ft
Product Brochure
| Profile Shape | G-Profile |
| Cross-Section (WxH) | 50 mm |
| Type Of Door | Sliding |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 15 Feet |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Thickness | 1mm |
| Material | ALUMINIUM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Profile Shape | Shutter Profile |
| Height | 80 Inch |
| Door Type | Sliding |
| Cross-Section (WxH) | 25 mm |
| Profile Series | Slimline |
| Usage/Application | Mutipurpose |
| Finish | Powder Coated Black |
| Open Style | Sliding |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Length | 3.65 m (12 ft) |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Design | Plain |
| Frame Color | White |
| Brand | Kepl |
| Material | Aluminium |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
We have many more Aluminium Glass Railing Profiles which will enhance the outer portion of your place.
Experience a seamless blend of style and functionality with our Aluminum Glass Door. Crafted to perfection, this modern door lets in natural light and offers a contemporary aesthetic, all while ensuring the utmost security. Designed for both residential and commercial spaces, our Aluminum Glass Door adds a touch of sophistication and transparency to your surroundings. Elevate your space with this durable and elegant solution.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Size (Legs A x B) | 25x25 mm (1"x1") |
| Thickness | 3mm |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Material | Aluminium |
| Angle Type | Equal Angle |
| Finish | Mill Finish |
| Material Grade | 201 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | Kepl |
| Shape | L shape |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Profile Shape | Square Tube |
| Side Width | 10 mm |
| Cross-Section (WxH) | 17 mm |
| Shape | Square |
| Length | 12 Feet |
| Finish | Powder Coated Black |
| Color | Gray |
| Temper | T6 |
| Alloy & Temper | 6063 |
| Usage | Fabrication, Construction, General Engineering, Furniture, Automobile, Machining |
| Unit Length | 3 m |
| Size | 12 FEET |
| Material Grade | 6063 T 6 |
| Material | MILL |
| Usage/Application | construction |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Frame Thickness | 27 mm |
| Window Type | Sliding |
| Section Type | Window Section |
| Profile Shape | U-Channel |
| Alloy Grade | 6063 |
| Profile Series | Domal Series |
| Number of Tracks | 3 Track |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Height | 2743 mm (9 ft) |
| Finish | Matt Black |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frame Color | Grey |
| Shape | Flat Bar |
| Profile Width | 30 mm |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Temper | T6 |
| Glazing Thickness | 4–6 mm |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Brand | Domal |
| Section Size | 27 mm |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Color | Black |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Glass Thickness | 5mm |
| Brand of Profile | Domal |
| Locking System | Multipoint Lock |
View Complete details