New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| System | Louvers / Fins |
| Profile Type | Sliding Window Section |
| Section Type | Partition Section |
| Size | 6 inch |
| Profile Shape | T-Slot |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Alloy Grade | 6063 |
| Cross-Section (WxH) | 17 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Length | 12 Feet |
| Type | Door |
| Shape | Square |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Aluminium |
| Temper | T6 |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Section Size | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 sq ft
Product Brochure
| System | Sliding Window/Door |
| Section Type | Window Section |
| Window Type | Sliding |
| Number of Tracks | 3 Track |
| Alloy Grade | 6061 |
| Profile Series | 27 Series |
| Finish | PVDF Coated |
| Section Series | Domal |
| Thickness | 1.0 mm |
| Profile Width | 27 mm |
| Shape | Flat Bar |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Glazing Thickness | 8–12 mm |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Component Type | Frame Section |
| Section Size | 40 mm |
| Temper | T6 |
| Profile Shape | Rectangular Tube |
| Track System | 3 Track |
| Standard Length | 15 ft |
View Complete details