New Delhi, Delhi
GST No. 07AACCK2419C1Z1
Call 07949084032 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Profile Material | Aluminium |
| Profile Shape | Handle Profile |
| Cross-Section (WxH) | 50 mm |
| Profile Size | 38.1 mm |
| Shape | T Profile |
| Finish | Matt Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Steel Grade | 6063 t6 aluminium |
| Design | Germany |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Usage | Handrail |
| Length | 15 Feet |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Weight | 25X25 |
| Glass Thickness | 12 MM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Shape | T Profile |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated Black |
| Material | Aluminium |
| Length | 15 Feet |
| Design | Germany |
| Railing System Type | Continuous Profile |
| Alloy & Temper | 6063 |
| Dimensions | 40x40 mm (1.5x1.5 inch) |
| Application | Balcony |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Weight | 50X50 |
| Glass Thickness | 12 MM GLASS |
| Color | BLACK |
| Surface Treatment | 00 |
| Material Grade | 6063T6 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Profile Material | Aluminium |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Profile Size | 38.1 mm |
| Shape | U Profile |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated Black |
| Material | Aluminium |
| Steel Grade | ALUMINIUM |
| Design | Gold |
| Length | 15 Feet |
| Railing System Type | Continuous Profile |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Dimensions | 50x50 mm (2x2 inch) |
| Usage | Top Rail |
| Application | Balcony |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Weight | 40X40 |
| Glass Thickness | 12 MM |
| Surface Treatment | 15 FEET |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Piece
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Finish | Anodized |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 4-6 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Profile Shape | G-Profile |
| Cross-Section (WxH) | 20x20 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 4-6 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 sq ft
Product Brochure
| Profile Shape | U-Channel |
| Cross-Section (WxH) | 20x20 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 4-6 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Profile Shape | Shutter Profile |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 4-6 mm |
View Complete details
| Profile Shape | ALL |
| Cross-Section (WxH) | ALL |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | ALL |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Partition, Window/Door, Structural Framing, Kitchen Cabinet, Skirting, Furniture/Wardrobe, LED Lighting, Glass Railing |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 12 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Size | 40x40 mm |
| T-Slot Size | 8 mm |
| Shape | T Slot Profile |
| Alloy Grade | 6063 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Design | Germany |
| Weight Category | Heavy Duty |
| Length | 15 Feet |
| Weight | f/m |
| Glass Thickness | 12 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Profile Shape | Corner Profile |
| Cross-Section (WxH) | 40x40 mm |
| Finish | Powder Coated Black |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Grade | Heavy Duty |
| Application | Furniture/Wardrobe, Structural Framing, Kitchen Cabinet, Skirting, Glass Railing, Partition, Window/Door |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Glass Compatibility | 8-10 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Profile Type | Handle Profile |
| Finish | Black Matt |
| Profile Width | 45 mm |
| Usage/Application | Kitchen Shutter Handle |
| Material | Aluminium |
| Standard Length | 3 Mtr (10 Ft) |
| Length | 10 Feet |
| Compatible Panel Thickness | 5 mm |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 sq ft
Product Brochure
| Profile Shape | T-Slot |
| Mesh Material | Aluminium |
| Cross-Section (WxH) | 25 mm |
| Opening Type | Sliding |
| Frame Material | Aluminium |
| Finish | Matt Black |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Alloy & Temper | 6063-T6 |
| Mounting Style | Outside Frame |
| Net Density | 16 x 18 |
| Washable | Yes |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details